Ciąża - Ciąża i jej nieodłączny kompan ...

MEDserwis.pl > Ciąża >Ciąża i jej nieodłączny kompan ...

Ciąża i jej nieodłączny kompan ...

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele niezwykle istotnych zmian. Wpływają one zarówno na zdrowie fizyczne, jak i kondycję psychiczną przyszłej mamy, a związane są w dużej mierze z oddziaływaniem hormonów na ciało kobiety. Ponadto są niezbędne do tego, aby przygotować kobietę do wydania na świat potomka i do późniejszej nad nim opieki. Niestety część zachodzących zmian wiąże się z dokuczliwymi dolegliwościami, na które ciężarne kobiety muszą być przygotowane. Jednym z najbardziej powszechnych schorzeń, na które skarży się wiele przyszłych mam jest ból dolnego odcinka kręgosłupa.

Przyczyny bólu
Brzuch zwiększający swoje rozmiary, powoduje przemieszczenie środka ciężkości do przodu. Kobieta, aby zachować równowagę, odchyla się ku tyłowi, co jest przyczyną nadmiernego obciążenia kręgosłupa i mięśni. W czasie następujących po sobie trymestrów ból kręgosłupa zmienia swój charakter. Częstość występowania bólu zwiększa się proporcjonalnie do czasu trwania ciąży. Dolegliwości bólowe pojawiają się zazwyczaj pomiędzy trzecim a siódmym miesiącem ciąży.

Istnieje wiele przyczyn predysponujących do powstawania bólu dolnego odcinka kręgosłupa. Należą do nich m.in.: dyskopatia, rozciągnięte więzadła kręgosłupa, bóle mięśni. Poza tym niestabilność dotycząca stawów krzyżowo – biodrowych oraz spojenia łonowego może również powodować dolegliwości bólowe. W klasyfikacji bólu istotne znaczenie ma to, czy bóle kręgosłupa pojawiały się również przed ciążą. Bada się również znaczenie wpływu hormonów ciążowych, czy też obciążeń mechanicznych i psychospołecznych.

Charakterystyka bólu
Ból dolnego odcinka kręgosłupa nasila się zazwyczaj w pozycji stojącej lub w trakcie dźwigania, leżenie zaś przynosi ulgę. Tkliwość i wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych są najczęstszymi objawami. Promieniowanie bólu do nogi poniżej kolana sugeruje chorobę krążków międzykręgowych. Ból często obejmuje pośladki, czasem promieniuje do nóg. Może nasilać się podczas chodzenia po schodach, przy zmianie pozycji z siedzącej na stojącą, przy trzymaniu ciężkich przedmiotów na wyciągniętych rękach, czy obracaniu się w łóżku.
Drugim rodzajem bólu, jaki występuje podczas ciąży, jest ból w tylnej części miednicy. W ostatnim trymestrze ciąży wymaga on różnicowania z bólem porodowym, który narasta gwałtownie i nie zależy od ułożenia ciała oraz aktywności. Odczuwany po obu stronach kości krzyżowej, poniżej linii talii, w okolicy pośladków, bardzo często promieniuje wzdłuż tylnej części uda do poziomu kolan.

Jak przeciwdziałać dolegliwościom kręgosłupa?
Dla kręgosłupa w czasie ciąży wszelkie dodatkowe obciążenia, poza rosnącym brzuchem, są przyczyną męczącego bólu. Należy zatem unikać długiego siedzenia, stania i przemęczania się oraz dźwigania. Trzeba mieć na uwadze, że dyskomfort i złe samopoczucie przyszłej mamy mają istotny wpływ na rozwój płodu.
Dla kobiety w ciąży, ból kręgosłupa jest poważnym schorzeniem. Nieleczony może mieć negatywny wpływ na tryb życia. Ból kręgosłupa podczas ciąży może powodować problemy utrzymujące się długo po jej rozwiązaniu, dlatego nie powinien być traktowany jako nieodłączny element bycia „brzemienną”. Wszystkie tego typu dolegliwości należy kontrolować i w razie potrzeby leczyć jak najszybciej. Takie działania służą zwiększeniu komfortu życia ciężarnej kobiety, na późniejszym zaś etapie ułatwiają jej także poród.
Zachęcamy również do korzystania z porad fizjoterapeuty i masażysty, którzy w profesjonalny sposób doradzą, jak zmniejszyć lub zniwelować dolegliwości bólowe.

mgr Małgorzata Maron
fizjoterapeuta Areny Zdrowia


Ciąża

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl